MasterBudowa

Magazyn Budowlany

Okna po pewnym czasie są coraz mniej energooszczędne i może przez nie uciekać aż 25% ciepła. Niemniej jednak nie zawsze konieczne będzie usuwanie starego skrzydła, czy ciepły montaż okien. Żeby poprawić komfort grzewczy budynku, warto jest zadbać o ich ocieplenie. Można to zrobić na kilka sposobów. Poniżej prezentujemy dwa z nich. 

Folia termokurczliwa 

Alternatywą dla zastowania uszczelek może stać się folia termokurczliwa. Przymocowuje się ją do ram okiennych z użyciem taśmy dwustronnej. Ponadto można ją przymocować nie tylko po wewnętrznej, ale i zewnętrznej stronie. Folia termokurczliwa jest materiałem, dzięki któremu pomiędzy pomieszczeniem, a szybą tworzy się warstwa powietrza, która pełni rolę izolacji. Oznacza to, że ciepło nagromadzone za pomocą systemu ogrzewania nie ucieknie tak szybko przez okna, a poza tym będzie zapobiegało roszeniu się szyb. Taka folia jest również transparentna, dzięki czemu nie zaburza estetyki okna, jak również nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że materiał ten należy zdemontować wraz z nadejściem wiosny. 

Montowanie folii termokurczliwej opiera się na naklejaniu niewielkich pasków taśmy dwustronnej na krawędziach ram okiennych, a następnie osadzeniu na nich folii. Przyklejanie folii powinniśmy rozpocząć od górnego narożnika. Na początku trzeba ją docisnąć do górnej krawędzi, a później stopniowo przytwierdzać do ułożonej pionowo taśmy. Żeby folia dobrze komponowała się z szybą, trzeba ogrzewać ją suszarką do włosów, albo opalarką budowlaną. 

Uszczelnianie tynku 

O poprawienie energooszczędności starych okien warto jest zadbać kompleksowo. Nawet, jeżeli nie zdecydujemy się na wymianę całego pakietu szybowego, a wymienimy tylko uszczelki i właściwe wyregulujemy okucia okienne, musimy sprawdzić także jakość tynku, który znajduje się w obrębie strefy okiennej. Również i jego stan możemy bardzo łatwo poprawić, dzięki temu polepszymy warunki cieplne. Na taki krok warto jest zdecydować się na przykład przy odmalowywaniu pomieszczeń. Trzeba wówczas zlikwidować wszystkie ubytki i szczeliny, powstałe wokół miejsc, gdzie okno będzie stykało się z murem – to przez nie do wnętrza dostaje się dużo zimnego powietrza. 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.