MasterBudowa

Magazyn Budowlany

Budowa domu zwykle rozpoczyna się od kupna działki. Nie możemy jednak od razu przystąpić do samych prac budowlanych – wcześniej dopełnić należy różnego rodzaju formalności i działań. Analizy, projekty, prace przygotowawcze – to wszystko czeka nas, jeśli pragniemy wybudować dom. Od czego najlepiej zacząć, planując takie przedsięwzięcie? Podpowiadamy w poniższym tekście. 

Niezbędne formalności 

Budując dom warto wiedzieć, od jakich formalności rozpocząć pracę. Znając ich odpowiednią kolejność, unikniemy wielu problemów i wizyt w urzędach. Jakie dokumenty stanowią absolutną podstawę?

  • Niezbędna do budowy domu jest analiza planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy, dobrze jest je dokładnie przejrzeć jeszcze zanim kupimy projekt czy w ogóle działkę. Dowiemy się dzięki nim jaki powinien być dach, linie zabudowy, kubatura budynku czy też jakie jest przeznaczenie użytkowe wybranej przez nas działki. Będzie to ogromną pomocą przy wyborze projektu domu. Czasami zdarza się, że działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, wtedy należy postarać się o decyzję o warunkach zabudowy.
  • Zakup projektu domu jest następnym etapem prowadzącym do budowy. Wybrać można spośród tysięcy projektów powtarzalnych, czyli gotowych albo zdecydować się na indywidualny projekt. Warto pamiętać, że te pierwsze będą tańsze, ale jeśli zależy nam na dostosowaniu domu pod nasze potrzeby, lepiej będzie zdecydować się na pomoc architekta. 
  • Dzięki zmianom w zapisach prawnych nie musimy już ubiegać się o pozwolenie na budowę domu, musimy jednak zgłosić taki zamiar. Wszelkie pozwolenia na podłączenie prądu, wody czy gazu sprawdzane będą w momencie oddania budynku do użytku. Warto jednak zgłosić wcześniej wniosek o wydanie warunków technicznych dostawy mediów – pomoże nam to uniknąć późniejszych nieścisłości i opóźnień. 

Rozpoczęcie prac budowlanych 

Samo zgłoszenie zamiaru budowy domu nie pozwala nam jeszcze na rozpoczęcie prac. Aby móc przejść do etapu budowy, należy najpierw zatrudnić jej kierownika, który zaświadczy o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dzięki którym przejmie on oficjalnie swoje obowiązki. Dokumentu nie trzeba przedkładać do Starostwa Powiatowego, ale należy mieć go w swoim posiadaniu. W skład dokumentów budowlanych wchodzi także dziennik budowy, w którym zapisywane są – przez inwestora lub kierownika budowy, który sprawuje nad nim nadzór – informacje o przebiegu prac. 

Prace przygotowawcze

Faktyczne budowanie domu rozpoczyna się właśnie od prac przygotowawczych. W ich skład wchodzą różne działania, zaczyna się zwykle od zatrudnienia geodety, który ustali wytyczne geodezyjne budynku, muszą być one wpisane do dziennika budowy. Następnie wykonuje się niwelację terenu pod budowę, po czym stawia się wiaty lub składziki budowlane, które są jedynie obiektami tymczasowymi, ale niezbędnymi podczas budowy. Przed montażem tablicy informującej o budownie wykonuje się jeszcze przyłącze elektryczne na cele realizacji prac. Dopiero po wypełnieniu wszystkich działań przygotowawczych można przejść do stawiania fundamentów domu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.