MasterBudowa

Magazyn Budowlany

     Wybór pokrycia dachowego jest poważnym przedsięwzięciem. Nowe pokrycie musimy dostosować do nośności więźby i budynku, naszych wymagań estetycznych i możliwości finansowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pokryć dachowych. Do wyboru mamy:

  • dachówkę ceramiczną
  • dachówkę cementową
  • blachodachówkę
  • blachę
  • gont bitumiczny
  • papę

Każde z tych pokryć posiada różne wady i zalety.

     Dachówka ceramiczna jest przeznaczona na wytrzymałe konstrukcyjnie więźby, ze względu na wysoką wagę – jest to najcięższe z dostępnych pokryć dachowych. Zarazem dachówki ceramiczne są najsolidniejsze i wyjątkowo estetyczne.

     Dachówki cementowe są tańsze i lżejsze niż ceramiczne, a jednocześnie ciężko je od nich odróżnić. Są jednak trochę bardziej chropowate, szybciej pokrywają się mchem i zanieczyszczeniami, tracąc ładny wygląd.

     Blachodachówka to blacha, przypominająca kształtem dachówkę. Jest lekka i niedroga, nadaje się zwłaszcza na proste dachy. Jest mniej wytrzymała niż dachówki ceramiczne i cementowe, po pewnym czasie może pokryć się odpryskami lub rdzą.

     Blacha sprzedawana w arkuszach nada się na proste dachy, jest lekka i tania. Warto zdecydować się na uszlachetnioną blachę, pokrytą dodatkowymi powłokami, co pozwoli przedłużyć jej żywotność i ładny wygląd.

     Gont bitumiczny jest stosunkowo niedrogi, ale wymaga trwałej podbudowy, stąd koszt takiego pokrycia wcale nie będzie najtańszy. Jest elastyczny, dlatego nadaje się nawet do najbardziej skomplikowanych kształtów dachu.

     Papa przyda się zwłaszcza do dachów płaskich, ze względu na jej niską estetykę. Stanowi dobrą izolację przeciwwilgociową i jest niedrogim materiałem na dach. Dobra jakościowo papa przetrwa długie lata bez uszkodzeń.

     Większość oferowanych pokryć dachowych jest dostępna w różnorodnych kolorach i kształtach. Dzięki dużemu wyborowi i szerokiej rozpiętości cenowej, każdy jest w stanie wybrać odpowiednie dla siebie pokrycie dachowe.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.