MasterBudowa

Magazyn Budowlany

Izolacje dachowe są niezbędne, by uchronić wnętrze dachu i budynku przed wilgocią, oraz ocieplić budynek. Wyróżniamy dwa rodzaje izolacji dachowych: izolacje przeciwwilgociowe oraz termiczne. W trakcie budowy domu lub remontu pokrycia dachowego bardzo ważne jest zadbanie o wykonanie odpowiednio dobranej, wysokiej jakości izolacji.

Izolacje przeciwwilgociowe

     Od zewnętrznej strony, pomiędzy krokwiami a dachówką czy blachą, izolację przeciwwilgociową będzie stanowiła folia wstępnego krycia, mająca za zadanie ochronę przed przeciekami. Na rynku dostępny jest szereg folii o różnych parametrach, które chronią więźbę przed zawilgoceniem, przemarzaniem i zagrzybieniem. Od wewnątrz natomiast powinna zostać wykonana paraizolacja, która ochroni krokwie oraz dach przed przenikaniem i skraplaniem się wilgoci z wnętrza budynku. Dach pokryty folią musi mieć zapewnioną stosowną wentylację w formie szczeliny pomiędzy folią a ociepleniem, co ma zapobiegać zawilgoceniu warstwy ocieplającej.

Izolacje termiczne

     Izolacje termiczne mają za zadanie ocieplić dom i uniemożliwić ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku. Jeżeli nasz dach jest skośny, możemy od wewnątrz ułożyć wełnę mineralną bądź styropian między krokwiami. Coraz popularniejsze staje się także ocieplanie wnętrza dachu natryskową pianką poliuretanową. Nowością są izolacje nakrokwiowe, gdzie specjalne płyty układa się na krokwiach, pod łatami i ostatecznym pokryciem dachowym. Jeśli w naszym domu dach jest płaski, zazwyczaj stosuje się styropian ułożony pod zewnętrzną warstwą papy. Istotny jest dobór odpowiedniej grubości ocieplenia, ponieważ zbyt cienka warstwa nie spełni wymaganych założeń.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.